Advent of Code dzień 5 zadanie
Advent of Code 2016 dzień 5
7 grudnia 2016
Advent of Code 2016 dzień 7 artykuł
Advent of Code dzień 7
9 grudnia 2016
Advent of Code 2016 dzień 6 artykuł

Advent of Code 2016 dzień 6. Dzisiaj próbujemy skontaktować się ze Świętym Mikołajem. Kod z powtórzeniami może pomóc odszyfrować zakłóconą transmisję.

Wprowadzenie

Oryginalna strona z zadaniami z Advent of Code 2016. Zadanie z artykułu dostępne jest pod adresem http://adventofcode.com/2016/day/6

Advent of Code to inicjatywa, w której codziennie publikowane są zadania algorytmiczne dla programistów. Ich rozwiązywanie pomaga rozwijać umiejętności nie tyko początkujących programistów. W tej serii artykułów pokazuję zadanie opublikowane w ramach Advent of Code 2016 wraz z przykładowym rozwiązaniem.

Jeśli masz ochotę na odrobinę rywalizacji możesz dołączyć do klasyfikacji, którą założyłem na oryginalnej stronie. Aby dołączyć do tej klasyfikacji zaloguj się na http://adventofcode.com/2016 i dołącz wpisując kod 124245-88569bd0.

Dzień 6 zadanie 1

Wczorajsze złamanie kodu do drzwi pomogło Ci dostać się do odpowiedniego pokoju z prezentami. Dzisiaj próbujesz skontaktować się ze Świętym Mikołajem. Coś się jednak zacina. Na szczęście sygnał nie jest w pełni zakłócony i instrukcja w sytuacjach jak ta zaleca przełączenie się do kodu z powtórzeniami żeby przesłać wiadomość poprawnie.

W tym modelu wiadomość wysyłana jest kilkukrotnie. Zachowałeś wszystkie otrzymane do tej pory sygnały, jednak dane wydają się być dość mocno zakłócone. Prawie niemożliwe do odzyskania. Prawie robi wielką różnicę :).

Jedyne co musisz zrobić to odnaleźć, która litera powtarza się największą liczbę razy na każdej pozycji. Na przykład, zakładając, że otrzymałeś następujące sygnały:

Najczęściej pojawiającą się literą na pierwszej pozycji jest e, na drugiej a na trzeciej s i tak dalej. Łącząc te litery ze sobą otrzymasz prawdziwy sygnał bez zakłóceń, easter.

Zakładając, że wszystkie przychodzące komunikaty zostały zapisane w tym pliku, jaka wiadomość (po oczyszczeniu zakłóceń) była rzeczywiście wysłana?

Podsumowanie

Zachęcam do dalszej zabawy z drugim zadaniem, jego treść pokaże się na stronie AoC2016 po rozwiązaniu pierwszego. Takie zadania pomagają w rozwijaniu umiejętności nie tylko początkujących programistów. Jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z rozwiązaniem zadania możesz rzucić okiem do przykładowego rozwiązania, jednak zrób to raczej w ostateczności.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi, może Oni także będą chcieli pomóc Świętemu Mikołajowi 😉 ? Jeśli nie chcesz ominąć kolejnych artykułów proszę zapisz się do mojego newslettera i polub stronę na facebooku. Do następnego razu!

[FM_form id=”3″]

Zdjęcie dzięki uprzejmości https://www.flickr.com/photos/derekl/sets/72157649148835567