Interfejsy w języku Java
16 grudnia 2015
artykuł logo - dziedziczenie
Dziedziczenie w języku Java
24 stycznia 2016
artykuł logo

Dzisiaj będzie nietypowo. Nie będzie długiego artykułu a jedynie życzenia i zadanie dla Ciebie. Przemycę też trochę informacji o wydajnym łączeniu łańcuchów znaków w języku Java.

Na początku z okazji Bożego Narodzenia życzę Ci dużo wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Nie jesteś w stanie nauczyć się programować bez swojej ciężkiej i systematycznej pracy więc życzę Ci także zapału, nie tego słomianego 🙂

Mam nadzieję, że jednym z Twoich założeń jest nauczenie się programowania. Trzymam kciuki za jego realizację, będę się starał aby Ci w tym pomóc na blogu. Mam także nadzieję, że w trakcie Świąt chwila spędzona przed komputerem będzie przyjemnym przerywnikiem od świętowania przy stole.

Zadanie

Bez zbędnego owijania w bawełnę przechodzimy do zadania dla Ciebie. Zadanie nie jest skomplikowane, pamiętam, że mi podczas nauki programowania zadał je jeden z moich prowadzących na uczelni. Był nim dr Paweł Rogaliński lub dr inż. Marek Piasecki, niestety nie pamiętam dokładnie.

Zadanie polega na wydrukowaniu choinki na ekranie 🙂 Twoim zadaniem jest przyjęcie argumentu od użytkownika którym będzie wysokość choinki. Program powinien wypisać na konsoli choinkę tej wysokości.

Załóżmy, że użytkownik poprosi o choinkę wysokości 5 wówczas na ekranie powinno pokazać się drzewko (ważne jest drukować je czcionką o stałej szerokości co jest domyślnym ustawieniem  na konsoli):

Do wykonania zadania użyj pętli. Dokładnie opisane są w tym artykule. Pobieranie danych od użytkownika opisałem w artykule o typach prostych w języku Java.

Dodatkowe wskazówki

StringBuilder

Łańcuchy znaków można ze sobą łączyć znakiem +:

Nie jest to jednak wydajne. Java przy każdym połączeniu tworzy nowy obiekt String. Łączenie łańcuchów znaków można ulepszyć używając do tego klasy StringBuilder jak w przykładzie poniżej.

Metoda append służy do dołączania poszczególnych części łańcucha znaków. Na końcu wywołanie metody toString zwraca właściwy obiekt String.

Nowa dla Ciebie może taże być metoda System.lineSeparator(). Bez wchodzenia w zbędne szczegóły, metoda po prostu zwraca znak nowej linii. Zmienna christmasTree z przykładu powyżej wygląda następująco.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że zadanie Ci się podoba 🙂 Jeśli myślisz, że komukolwiek z Twoich znajomych jego rozwiązanie mogłoby także przynieść trochę satysfakcji proszę przekaż mu link do tego wpisu. Gdy będziesz miał problem z rozwiązaniem zadania możesz rzucić okiem na przykładowe rozwiązanie, które umieściłem na githubie. Jeśli nie chcesz przegapić żadnego nowego wpisu możesz polubić stronę na facebooku 🙂

Jeszcze raz Wesołych Świąt!

[FM_form id=”3″]

  • You realize therefore noticeably when it comes to this particular theme, taught me to in my view consider the idea coming from a lot of several attitudes choinki sztuczne. It is similar to men and women are certainly not intrigued until finally it’s something to perform by using Gaga! Your own products pleasant. At all times handle up!