Konfiguracja maszyny produkcyjnej

Chociaż do konfiguracji produkcyjnej daleko, będę tutaj pisał o “serwerze produkcyjnym”. Mam tu na myśli VPS (ang. Virtual Private Server), na którym uruchomiona będzie baza danych oraz Tomcat. To właśnie do tej maszyny Malinka wysyłała będzie informacje o odczytach temperatury. Ta sama maszyna posłuży do uruchomienia aplikacji webowej pokazującej interfejs użytkownika.

Namiastka produkcji

Konfiguracja ta nijak nie przypomina “produkcji z prawdziwego zdarzenia”. Nie ma tu mowy o sensownym monitorowaniu czy zapewnieniu niezawodności. Mam świadomość tych niedociągnięć :). Jak na hobbystyczny projekt konfiguracja tego typu powinna być wystarczająco dobra. Oczywiście przy takiej konfiguracji nie zapewnię dostępności na poziomie pięciu dziewiątek (nawet, chyba dwóch nie dałbym rady ;)).

Aby poprawić tę konfigurację musiałbym poświęcić na nią więcej czasu i zapłacić więcej za utrzymanie finalnego środowiska. “Budżetu” na Pogodynkę, nie chciałbym powiększać, więc zostanę przy aktualnych ustawieniach. Akceptuję te niedociągnięcia z racji tego, że projekt ten nie jest krytyczny.

Zarządzanie konfiguracją

Mógłbym skonfigurować maszynę ręcznie. Na pewno byłoby to szybsze niż zabawa, którą zaraz opiszę. Jednak tego typu podejście prowadzi do sytuacji, w której odtworzenie konfiguracji jest ciężkie. Chciałbym tego uniknąć.

Konfiguracja maszyny produkcyjnej zarządzana jest przy pomocy Puppet’a. Całość trzymana jest w repozytorium razem z kodem. Dzięki takiemu podejściu wiem dokładnie co, jak i kiedy zostało zmienione. A co najważniejsze mogę tę konfigurację szybko odtworzyć.

Czym jest Puppet

Puppet to narzędzie, które pomaga zarządzać konfiguracją maszyn. Puppet używa tak zwanych manifestów, które określają konfigurację danej maszyny. Wewnątrz manifestów używany jest DSL (ang. Domain Specific Language), który ułatwia tę konfigurację.

Przy pomocy tego narzędzia i odpowiednich manifestów możemy na przykład zainstalować bazę danych, odpowiednią wersję Javy czy Tomcat’a.

Manifesty z konfiguracją pakowane są w tak zwane moduły. W moim przypadku używam na przykład modułów do instalacji Tomcat’a czy zarządzania regułami firewalla. Mogę śmiało powiedzieć, że konfiguracja większości standardowych rzeczy dostępna jest w odpowiednim module.

Kod odpowiedzialny za konfigurację

Aby niepotrzebnie nie komplikować sprawy uruchamiam Puppeta w trybie “samodzielnym”. Nie ma tutaj standardowej maszyny, z której pobierana jest konfiguracja (“puppet mastera”). Jest to uproszczenie, które w tym przypadku jest akceptowalne.

Cały katalog modułów trzymam w repozytorium git. Zewnętrzne moduły puppeta dodałem do repozytorium jako submoduły git’a.

$ git submodule status
 3f6863ac4c97f834bebc811852452b073d202682 puppet/modules/apt (2.4.0)
 5c4a9141d08a7b23dcada029d23b82590632d0f4 puppet/modules/concat (2.2.1)
 23016934d23c5c2f3f3edbc2ec8279f8faac2457 puppet/modules/firewall (1.8.2)
 5b01b42e2228d9c979f7fcbdfac5b926f25f5dea puppet/modules/postgresql (4.9.0)
 ec1ce78c1ec0c82d440cb5d1b98a065c858d3c0e puppet/modules/staging (0.4.1)
 1ae06c50acc89be4dea28b6e85b5a23f479f584e puppet/modules/stdlib (4.16.0)
 e545ac740122c9a873aec66b24148a43dd65f9ef puppet/modules/tomcat (1.6.1)

Dzięki takiemu podejściu zawsze (jak tylko github i repozytoria modułów są dostępne ;)) mam dostęp do całości konfiguracji.

Konfiguracja przy pomocy Puppet’a

Wykupiłem VPS w jednej z firm. Zainstalowałem tam obraz z Debianem Jessie. W tym miejscu zaczyna się zabawa ;).

Instalacja Javy

Zacznijmy od Javy. Instalacja Javy 8 na Debianie 8 nie jest trywialna :). Chodzi mi tu o Javę od Oracle. OpenJDK można zainstalować z “backports”. Po zabawie z kluczami do apt udało mi się Javę zainstalować:

class pogodynka::java {
  $package = "oracle-java8-installer"
  $responsefile = "/var/cache/debconf/${package}.preseed"
  
  file {
    'java-apt-list':
      path    => '/etc/apt/sources.list.d/webupd8team-java.list',
      content => "deb http://ppa.launchpad.net/webupd8team/java/ubuntu xenial main
deb-src http://ppa.launchpad.net/webupd8team/java/ubuntu xenial main";
    
    'java-apt-key':
      path   => '/etc/apt/trusted.gpg.d/webupd8.gpg',
      source => 'puppet:///modules/pogodynka/webupd8.gpg';
  
    $responsefile:
      ensure  => 'present',    
      content => "${package} shared/accepted-oracle-license-v1-1 select true";
  }   
      
  package {       
    'oracle-java8-installer':
      ensure       => 'latest',
      responsefile => $responsefile,
      require      => [File['java-apt-list'], File['java-apt-key'], Class['apt::update']];
    
    'oracle-java8-set-default':
      ensure  => 'latest',
      require => Package['oracle-java8-installer'];
  }
}

Tomcat

Podobnie jak w przypadku firewalla użyłem istniejącego modułu.

Cała konfiguracja sprowadza się do kilku linijek:

$catalina_home = '/opt/tomcat8.5'
$catalina_base = "${catalina_home}/production"
 
tomcat::install {
  '/opt/tomcat8.5':
    source_url => 'http://mirror.23media.de/apache/tomcat/tomcat-8/v8.5.14/bin/apache-tomcat-8.5.14.tar.gz';
}
 
tomcat::instance {
  'tomcat8.5-production':
    catalina_home => $catalina_home,
    catalina_base => $catalina_base;
}

Sam Tomcat uruchamiany jest z poziomu użytkownika tomcat. Z tego powodu nie mogę uruchomić go tak aby nasłuchiwał na domyślnym porcie HTTP. Tomcat słucha na 8080.

Firewall

Podobnie jak w przypadku Tomcat’a użyłem istniejącego modułu. Oczywiście nie chcę otwierać na świat serwera produkcyjnego. Sytuacja, w której na przykład baza danych była dostępna z zewnątrz jest zła. Domyślnie chcę mieć otwarty mały podzbiór portów. Oczywiście standardowy port 80 dla HTTP i 22 dla SSH potrzebuję, resztę trzeba wyciąć.

To się musiało stać, w trakcie zabawy z konfiguracją firewall odciąłem sobie dostęp po SSH. Skończyło się to reinstalacją Debiana na nowo. Całe szczęście cała konfiguracja trzymana jest w repozytorium więc odtworzenie poprzedniego stanu sprowadziło się do kilku komend:

wget https://raw.githubusercontent.com/SamouczekProgramisty/Pogodynka/master/puppet/bootstrap.sh
chmod +x bootstrap.sh
./bootstrap.sh

Poza wycięciem portów za pomocą konfiguracji firewalla będę musiał zrobić przekierowanie ruchu z portu 80 na 8080. Ta część jeszcze przede mną ;).

Podsumowanie

Konfiguracja jeszcze nie jest gotowa. Jeśli chcesz zobaczyć jej aktualną wersję możesz rzucić okiem na samouczkowego githuba. Jeszcze męczę się z dopięciem niektórych elementów. W każdym razie postęp, mały bo mały, jest. Do końca projektu zostały jeszcze trzy tygodnie. Trzymaj za mnie kciuki ;). Do następnego razu!

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie: , ,

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz