Pogodynka – szkic interfejsu użytkownika

formatowanie łańcuchów znaków java artykuł
Formatter – formatowanie łańcuchów znaków
12 maja 2017
pogodynka integracja artykuł
Pogodynka – integracja
23 maja 2017

Pogodynka to projekt, w ramach którego przy pomocy Raspberry Pi i czujnika temperatury udostępnię aktualne odczyty temperatury na stronie www. Ten krótki wpis podsumowuje dzisiejszy postęp prac nad projektem.

Interfejs użytkownika

Nadszedł czas na część, która sprawia mi najmniej frajdy. Mianowicie na pracę z interfejsem użytkownika. Odszedłem już od wprawy i nie śledzę do końca technologii/bibliotek związanych z fontendem. Dlatego też poszedłem tutaj po najmniejszej linii oporu.

Mam świadomość, tego, że “dzisiejsze strony www robi się inaczej”, ale nie to jest celem tego projektu. W moim przypadku użyłem:

  • Highcharts – Rozbudowana biblioteka JavaScript do rysowania wykresów, świetnie nadaje się do mojego zastosowania. Licencja pozwala na darmowe użycie dla projektów niekomercyjnych,
  • Bootstrap – Ostylowanie strony, którego sam nie byłbym w stanie porządnie zrobić ;).

Po dodaniu odpowiednich wpisów w DNS podstawową wersję strony możesz zobaczyć pod adresem http://pogodynka.pietraszek.pl. Będzie to też adres, pod którym dostępna będzie finalna wersja strony.

Aktualnie strona to jedynie szkic, to co się zmieni to głównie kod JavaScript konfigurujący wykres aby pobierał dane z odpowiedniego miejsca. Aktualnie dane są na stałe wpisane w źródło strony, co nie jest oczywiście docelowym rozwiązaniem ;).

pogodynka interfejs użytkownika

HTML i CSS znajdziesz na samouczkowym githubie. Sam wygląd strony do złudzenia przpomina jeden z przykładów ze strony Bootstrapa obcięty do moich potrzeb.

Serwer WWW

Tutaj wybór był prosty, zdecydowałem się na de facto standard obowiązujący w “branży”. Prosta instancja nginx serwująca statyczne strony HTML wydała się najprostszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Muszę jeszcze popracować nad spięciem wszystkich elementów w całość, został mi na to tydzień. Trzymajcie kciuki ;). Zostało też “kilka” brakujących funkcjonalności i finalne testy. Mówi się, że tego typu praca pochłania 80% czasu. Zobaczymy czy zasada 80/20 sprawdzi się i tym razem. Do następnego razu!

Zdjęcie dzięki uprzejmości https://www.flickr.com/photos/nullprozent/4667861083/sizes/l.