W tym tygodniu przygotowałem dla Was dość obszerny wpis dotyczący serwletów w aplikacjach Java. Jego przygotowanie zajęło mi sporo czasu więc automatycznie zostało go mniej na samą Pogodynkę.

Jednak i tutaj udało się pchnąć sprawy do przodu. W tym momencie datavault jest już “działającą” aplikacją webową opartą o Spring MVC. Uparłem się i całą konfigurację zrobiłem bez użycia Spring Boot i plików XML. Chcę to zrobić w ten sposób, aby pokazać Wam przykład takich właśnie aplikacji.

W tym momencie obsługiwane są żądania typu POST i GET, które będą odpowiednio dodawały nowy wpis dotyczący temperatury i pobierały listę temperatur.

Warstwa widoku

W pierwotnej wersji zakładałem, że napiszę osobną aplikację w Java Script, która będzie odpowiadała za generowanie widoku. Coraz bardziej się nad tym zastanawiam. Widzę pewną wartość w zrobieniu tego w “stary” sposób.

W “stary”, czyli z wykorzystaniem plików JSP. Dzięki temu będę miał dla Was przykład aplikacji używającej właśnie takiego podejścia do kolejnych artykułów, a artykuł o JSP na pewno powstanie.

Spring MVC

Aktualnie aplikacja używa Spring MVC. Konfiguracja w większości używa ustawień domyślnych, które włączone są przy pomocy kilku “springowych” adnotacji:

Przykład ich użycia możesz zobaczyć w klasie WebAppConfiguration. Klasa ta jest użyta jako bazowy “applicationContext”, włącza obsługę Spring MVC oraz wskazuje pakiety, w których Spring szuka klas, którymi zarządza (potocznie mówi się tu o bean’ach).

Kolejną istotną klasą jest DatavaultInitializer, która konfiguruje instancję DispatcherServlet obsługującego aplikację (o tym jak to ustrojstwo magicznie działa możesz przeczytać we wcześniej wspomnianym artykule o serwletach),

Przygotowałem też naiwną implementację klasy odpowiedzialnej za zarządzanie temperaturami TemperatureServiceImpl, w obecnym kształcie nie robi ona jeszcze nic użytecznego.

Podsumowanie

Kodu w tym tygodniu nie pojawiło się za wiele, jednak “szkielet” aplikacji webowej już jest i czeka na lepsze czasy ;). Jak zwykle całość kodu dostępna jest w repozytorium. Do następnego razu!

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie: , ,

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz