Prezentowanie swojej wiedzy to też umiejętność. Umiejętności tej także uczy się przez praktykę. Częściowo można ją zdobyć także w domu. Na tej stronie starałem się pogrupować materiały, które pomogą Ci w zdobyciu pracy jako programista.

Pierwsza praca

Pierwsza praca i rozmowa kwalifikacyjna to spory stres dla początkujących programistów. Sam wysłałem ponad czterdzieści CV zanim dostałem swoją pierwszą pracę. Było to w 2007 roku kiedy firm na rynku było dużo mniej niż dzisiaj. Jeśli dobrze pamiętam to odpowiedzi dostałem raptem z trzech firm.

Nie wiem czy dzisiaj jest łatwiej, czy trudniej zdobyć pracę niż w 2007 roku. Na pewno wiem, że to nie jest proste. Właśnie dlatego napisałem kilka artykułów, które mogą pomóc Ci przejść ten etap.

Zadania z rozmów o pracę

Czasami dostaję od czytelników zadania, które otrzymali do rozwiązania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Każde z tych zadań rozbieram na części pierwsze i pokazuję w jaki sposób można je rozwiązać. Artykuły często zawierają klika przykładowych sposobów rozwiązania danego problemu.

Zależy mi na tym, żeby materiały te traktować jako coś co pomoże Ci w poprawieniu swoich umiejętności. Właśnie dlatego zawsze zachęcam do samodzielnego rozwiązania zadań i porównania rozwiązań. W ten sposób nauczysz się najwięcej.

Co dalej?

Może zadanie z Twojej rozmowy sprawiło Ci trochę problemów? Proszę daj mi o nim znać, jeśli tylko będę potrafił je rozwiązać z chęcią umieszczę je na blogu. Możesz mi je wysłać na mój adres e-mail marcin małpka samouczekprogramisty.pl.

Często firmy zastrzegają sobie to, żeby nie rozpowszechniać zadań, które były na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli tak było w Twoim przypadku proszę uszanuj wolę danej firmy i nie przesyłaj mi takiego zadania.

Jeśli chcesz lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej zapraszam Cię do strony gdzie pogrupowałem zadania dla programistów z rozwiązaniami i przykładowe projekty programistyczne, które realizowałem na blogu.

Zachęcam Cię także do poszerzenie swojej wiedzy związanej z teorią informatyki. Niektóre zagadnienia tam poruszane dość często zdarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych.