Wprowadzenie

Oryginalna strona z zadaniami z Advent of Code 2016. Zadanie z artykułu dostępne jest pod adresem http://adventofcode.com/2016/day/14

Advent of Code to inicjatywa, w której codziennie w trakcie adwentu publikowane są zadania dla programistów. Ich rozwiązywanie pomaga rozwijać umiejętności nie tyko początkującym programistom. W tej serii artykułów pokazuję zadania opublikowane w ramach Advent of Code 2016 wraz z przykładowym rozwiązaniem.

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Dzień 14 zadanie 1

Po udanej przeprawie przez labirynt chciałbyś przesłać wiadomość do Świętego Mikołaja. Żeby bezpiecznie połączyć się ze Świętym Mikołajem w trakcie misji używałeś haseł jednorazowych. Generowałeś je używając algorytmu, który został wcześniej zatwierdzony. Niestety hasła, które miałeś wygenerowane już się skończyły. Musisz wygenerować kolejne.

Do wygenerowania haseł potrzebujesz strumienia danych losowych. Strumień ten uzyskasz licząc sumę MD5 z odpowiednio przygotowanego łańcucha znaków. Łańcuch ten składa się z dwóch części. Pierwsza z nich jest stała (wejście do twojego programu), druga to zwiększająca się o 1 liczba całkowita zapisana dziesiętnie. Suma MD5 z takiego łańcucha powinna być przestawiona w postaci heksadecymalnej.

Niestety, nie wszystkie takie sumy MD5 to hasła a Ty potrzebujesz kolejnych 64 do dalszej komunikacji z Mikołajem. Suma MD5 jest hasłem jeśli:

  • Zawiera trzy takie same znaki pod rząd, na przykład 777, weź pod uwagę wyłącznie pierwszą trójkę w sumie,
  • w kolejnych 1000 sum ten sam znak powtórzony jest pięć razy pod rząd, na przykład 77777.

Jeśli jakaś suma zawiera pięć znaków pod rząd także powinieneś ją traktować jako potencjalne hasło (mając pięć powtórzonych znaków, oczywiście suma ma też trzy powtórzone znaki).

Na przykład, jeśli wejściem do programu jest abc:

  • Pierwszy indeks, w którym suma MD5 zawiera potrojony znak to 18. Suma MD5 z abc18 zawiera ...cc38887a5.... Mimo to, indeks 18 nie liczy się jako poprawne hasło, ponieważ żadna z kolejnych 1000 sum (indeksy 19 do 1018 włącznie) nie zawiera 88888,
  • kolejny indeks, który zawiera potrojony znak to 39. Suma MD5 z abc39 zawiera eee. Jest to także pierwsze poprawne hasło, ponieważ jedna z kolejnych 1000 sum (ta z indeksem 816) zawiera eeeee,
  • żadna z kolejnych sześciu trójek występująca w kolejnych sumach nie jest hasłem, jednak kolejna już tak. Suma z indeksu 92 zawiera 999 a indeks 200 zawiera 99999.
  • w końcu indeks 22728 spełnia wszystkie wymagania i produkuje sześćdziesiąte czwarte hasło.

Więc w naszym przykładzie, jeśli wejściem do programu jest abc, indeks 22728 produkuje sześćdziesiąte czwarte hasło jednorazowe.

Jeśli wejściem do Twojego programu jest yjdafjpo który indeks generuje sześćdziesiąte czwarte hasło?

Podsumowanie

Zachęcam do dalszej zabawy z drugim zadaniem, jego treść pokaże się na stronie AoC2016 po rozwiązaniu pierwszego. Takie zadania pomagają w rozwijaniu umiejętności nie tylko początkujących programistów. Jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z rozwiązaniem zadania możesz rzucić okiem do przykładowego rozwiązania, jednak zrób to raczej w ostateczności.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi, może Oni także będą chcieli pomóc Świętemu Mikołajowi ;) ? Jeśli nie chcesz ominąć kolejnych artykułów proszę zapisz się do mojego newslettera i polub stronę na Facebooku. Do następnego razu!

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie:

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz