Wprowadzenie

Oryginalna strona z zadaniami z Advent of Code 2016. Zadanie z artykułu dostępne jest pod adresem http://adventofcode.com/2016/day/7

Advent of Code to inicjatywa, w której codziennie publikowane są zadania algorytmiczne dla programistów. Ich rozwiązywanie pomaga rozwijać umiejętności nie tyko początkujących programistów. W tej serii artykułów pokazuję zadanie opublikowane w ramach Advent of Code 2016 wraz z przykładowym rozwiązaniem.

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 2896 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Dzień 7 zadanie 1

Wczoraj odebrałeś tajny kod od Świętego Mikołaja. Dzisiaj nadszedł czas na inwigilację sieci w Kwaterze Głównej Króliczka Wielkanocnego. W trakcie podsłuchiwania ruchu zebrałeś listę adresów IP (oczywiście są to adresy IPv71, IPv6 jest zbyt ograniczony…). Chciałbyś dowiedzieć się, które z tych adresów wspierają TLS.

Adres IPv7 wspiera TLS jeśli zawiera sekwencję ABBA wewnątrz standardowych części adresu IP. Sekwencja ABBA to czteroznakowa sekwencja, które zawiera parę dwóch różnych znaków, po której znajduje się ta sama para ale odwrócona. Na przykład xyyx czy abba. Jednak aby adres IPv7 wspierał TLS, sekwencja ABBA nie może znajdować się w żadnej części “hypernet” adresu IP. Części “hypernet” znajdują się między nawiasami [].

Na przykład:

  • abba[mnop]qrst wspiera TLS, sekwencja ABBA abba znajduje się poza nawiasami [],
  • abcd[bddb]xyyx chociaż sekwencja ABBA xyyx jest poza nawiasami, adres ten nie wspiera TLS, sekwencja ABBA znajduje się także wewnątrz nawiasów bddb,
  • aaaa[qwer]tyui nie wspiera TLS, aaaa nie jest poprawną sekwencją ABBA,
  • ioxxoj[asdfgh]zxcvbn wspiera TLS, sekwencja ABBA oxxo znajduje się poza nawiasami (nie ma znaczenia to, że znajduje się wewnątrz dłuższego łańcucha).

Zakładając, że wszystkie adresy IP, które udało Ci się podsłuchać znajdują się na tej liście, ile z nich wspiera TLS?

Podsumowanie

Zachęcam do dalszej zabawy z drugim zadaniem, jego treść pokaże się na stronie AoC2016 po rozwiązaniu pierwszego. Takie zadania pomagają w rozwijaniu umiejętności nie tylko początkujących programistów. Jeśli będziesz miał jakikolwiek problem z rozwiązaniem zadania możesz rzucić okiem do przykładowego rozwiązania, jednak zrób to raczej w ostateczności.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – podziel się linkiem do artykułu ze znajomymi, może Oni także będą chcieli pomóc Świętemu Mikołajowi ;) ? Jeśli nie chcesz ominąć kolejnych artykułów proszę zapisz się do mojego newslettera i polub stronę na Facebooku. Do następnego razu!

  1. IPv7 w tym momencie nie istnieje. 

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 2896 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie:

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz