Na tej stronie znajdziesz zestaw odnośników do artykułów, które pomogą Ci poznać Javę od podstaw. Artykuły podzieliłem na sekcje. Każda z nich zawiera artykuły, które pomogą Ci poszerzyć wiedzę na temat programowania w języku Java.

Kurs starałem się tworzyć dla zupełnie początkujących. Jeśli jednak jakikolwiek temat nie jest dla Ciebie wystarczająco jasno opisany proszę daj znać. Postaram się odpowiedzieć na każde pytanie. Zawsze możesz zadać swoje pytanie w komentarzach pod każdym artykułem.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z programowaniem możesz dowiedzieć się czym właściwie jest programowanie. Pamiętaj też o przygotowaniu środowiska programisty.

Podstawy składni

Zacznij od poznania podstawowej składni języka Java. Poniższa lista artykułów pomoże Ci w zdobyciu odpowiedniej wiedzy:

Przerwa na testy jednostkowe

Jeśli zapoznasz się już z podstawową składnią języka Java koniecznie zrób przerwę na poznanie testów jednostkowych. Testy jednostkowe są czymś bardzo ważnym w codziennej pracy programisty.

Nie jest to temat prosty dla początkujących, jednak moim zdaniem warto już od samego początku zwracać na niego uwagę. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci ;).

Z tego właśnie powodu zachęcam Cię do przeczytania artykułów poświęconych testom jednostkowym:

Pamiętaj o praktyce

Języka programowania uczy się dokładnie w ten sam sposób jak zwykłego języka. Najlepszą nauką jest praktyka. Właśnie z tego powodu każdy z artykułów kończy się ćwiczeniami do wykonania.

Przygotowałem też osobny artykuł zawierający zestaw ćwiczeń dla początkujących programistów. Jeśli przerobisz ćwiczenia z tego artykułu zapraszam Cię do osobnego działu z przykładowymi zadaniami do rozwiązania. Znajdziesz tam zadania o różnym poziomie trudności, zawsze z przykładowym rozwiązaniem.

Bardziej zaawansowane elementy składni

Jak poznasz już podstawy składni możesz przejść do bardziej zaawansowanych elementów:

Elementy biblioteki standardowej

Język Java posiada tak zwaną bibliotekę standardową. Biblioteka standardowa to zestaw gotowych klas, które dostępne są wraz z językiem programowania. Poniższa lista zawiera artykuły opisujące wybrane elementy biblioteki standardowej języka Java:

Przydatne narzędzia i biblioteki

Co dalej?

Koniecznie zapoznaj się z tym jak używać języka Java z linii poleceń. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć robotę jaką odwala za nas IDE.

Jeśli nadal chcesz rozwijać swoją wiedzę związaną z językiem Java zachęcam Cię do przerobienia kursu programowania aplikacji webowych.

Bez względu na to czy zdecydujesz się na rozwijanie wiedzy związanej z Javą koniecznie musisz zwrócić uwagę na Git’a. Pomoże Ci w tym kurs git dla początkujących.

Jeśli znajdziesz chwilę, żeby napisać mi co sądzisz o kursie będę wdzięczny. Każda konstruktywna krytyka jest mile widziana. Mój adres e-mail to marcin małpka samouczekprogramisty.pl.