Gorąco wierzę w to, że nauka powinna odbywać się przez praktykę. Uważam, że samodzielne rozwiązywanie problemów i późniejsze porównywanie rozwiązań to najlepszy sposób na naukę. Właśnie z tego powodu staram się, żeby każdy z artykułów kończył się praktycznym zadaniem do wykonania.

Dodatkowo przygotowałem dla Ciebie osobny zestaw artykułów, w którym znajdziesz szereg zadań o różnym poziomie trudności. Część z zadań jest czysto algorytmiczna, część skupia się na umiejętnym wykorzystaniu biblioteki standardowej. Każde zadanie, bez wyjątku, posiada przykładowe rozwiązanie, które możesz porównać ze swoim.

Zadania z rozmów kwalifikacyjnych

Czasami od czytelników dostaję zadania z ich rozmów kwalifikacyjnych. Poniżej znajdziesz listę artykułów, w których rozkładam takie zadania na czynniki pierwsze. W tym przypadku przyda Ci się wiedza dotycząca złożoności obliczeniowej.

Zadania różne

Advent of Code

Advent of Code to inicjatywa, w której codzienne w trakcie adwentu publikowane są zadania do rozwiązania. W jednym z początkowych lat istnienia bloga wziąłem na tapet zadania prezentowane w tym cyklu.

Nie zapominaj o testach

Manualne testowanie swoich rozwiązań na dłuższą metę nie jest dobre. Nie zapominaj o testach jednostkowych. Listę artykułów poświęconych testowaniu zebrałem w dziale opisującym narzędzia i dobre praktyki.

Co dalej?

Udało Ci się przerobić zadania, które zebrałem na tej stronie i chcesz więcej? Bardzo dobrze! :). Rzuć okiem na odpowiedź na to pytanie na portalu StackExchange. Znajdziesz tam całą masę innych stron, które zbierają programistyczne zadania do rozwiązania.

Możesz też zabrać się za większe zadania. Na blogu opisałem kilka projektów zrealizowany od początku do końca.

A może masz zadanie z rozmowy kwalifikacyjnej, które sprawiło Ci problem? Jeśli tylko dam radę je rozwiązać z chęcią napiszę o nim kolejny artykuł :). Możesz mi je podesłać na mój adres e-mail marcin małpka samouczekprogramisty.pl.

Często firmy zastrzegają sobie to, żeby nie rozpowszechniać zadań, które były na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli tak było w Twoim przypadku proszę uszanuj wolę danej firmy i nie przesyłaj mi takiego zadania.

Dostając zadanie od Ciebie zakładam, że mogę je opublikować na blogu.