Znajomość składni języka programowania to dopiero początek. Programista w swojej codziennej pracy wykorzystuje szereg narzędzi, które pomagają mu w pracy. Na tej stronie zebrałem artykuły, które związane są z narzędziami i dobrymi praktykami, które warto stosować na co dzień.

Narzędzia

Dodatkowo koniecznie musisz znać system kontroli wersji. Proponuję Ci zacząć od Git’a, który jest standardem w branży. Kurs Gita dostępny na Samouczku powinien Ci pomóc go poznać.

Dobre praktyki

Bez tego się nie obejdzie. Jeśli chcesz tworzyć kod, który będzie łatwy w utrzymaniu, możliwy do rozszerzenia i testowania stosuj dobre praktyki opracowane przez bardziej doświadczonych programistów. Ta lista zawiera artykuły, które opisują takie praktyki.

Testowanie kodu

Testowanie kodu to temat rzeka. Na początek polecam Ci artykuły, które opisują tematykę testów jednostkowych i bibliotekę JUnit:

Jak poznasz już bibliotekę pomagającą w pisaniu testów jednostkowych koniecznie musisz poznać podejście Test Driven Development. W artykule tym na przykładzie pokazuję jak TDD wygląda w praktyce. Część zadań z rozmów kwalifikacyjnych, które dostałem od Czytelników także rozwiązałem używając TDD:

Wzorce projektowe

Nie bez znaczenia są także wzorce projektowe. Na blogu opisałem kilka z nich. Artykuły poniżej zawierają dokładny opis, przykłady zastosowania i implementację poszczególnych wzorców projektowych:

Co dalej?

Skoro udało Ci się już poznać kilka użytecznych narzędzi i dobrych praktyk warto je wykorzystać. Proponuję Ci rozpoczęcie swojego projektu lub przećwiczenie ich w trakcie rozwiązywania zadań. Oba te tematy poruszam na blogu. Znajdziesz tu projekty realizowane od początku do końca jak i zadania dla programistów z przykładowymi rozwiązaniami.

Kolejnym krokiem może być także poszerzenie swojej wiedzy związaną z teorią informatyki.