Czym jest Patronite

W jednym zdaniu. Patronite to serwis, który pozwala na dobrowolne wspieranie twórców. Wsparcie działa w oparciu o tak zwane progi, w ramach który Patron przekazuje co miesiąc pewną sumę pieniędzy twórcy. Jeśli interesuje Cię bardziej szczegółowy opis odsyłam Cię do FAQ Patronite, gdzie na pewno znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania. Jeśli nie, to daj znać – postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

Lista Patronów

Jestem Wam bardzo wdzięczny. To, że dobrowolnie chcecie wspierać Samouczka jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. Chronologiczna lista patronów Samouczka Programisty:

 1. Natalia Nazaruk
 2. Igor Bienkiewicz
 3. Grzegorz Roś
 4. Adrian Galus
 5. Mateusz Angulski
 6. Tomasz Stańko
 7. Mateusz Twardy
 8. Patryk Sładek

Samouczek Programisty a Patronite

Jeśli uważasz, że to co robię ma sens i masz ochotę zostać Patronem Samouczka Programisty zapraszam Cię na profil Samouczka Programisty na Patronite. Z góry dziękuję!

Po co Patronite?

Wszystko zaczęło się od pytania, które dostałem na Facebooku:

Rozmowa na temat Patronite

Później zapytałem się o radę Czytelników. Dostałem kilkadziesiąt odpowiedzi w stylu:

Śmiało, wchodź w to!

Jak najbardziej powinieneś założyć profil na Patronite. Trzeba wspierać ludzi którzy przekazują ciekawy content (…).

Jasne, zakładaj profil, jestem przekonany, że do tej pory już masa osób skorzystała z twoich materiałów, (…) więc choć garstka z nich będzie chciała się odwdzięczyć.

Uważam, że to świetny pomysł :). Na Patronite wspiera się twórców dobrowolnie, więc nie będziesz się nikomu narzucać.

To przekonało mnie, że warto spróbować i „testowo” założyć profil.

Samouczkowe zasady

Wsparcie na Patronite jest całkowicie dobrowolne. Dodatkowo określiłem kilka zasad:

 1. Patroni będą mieli dostęp do dokładnie takich samych treści na Samouczku jak pozostali Czytelnicy – jeśli nie będziesz Patronem nic się dla Ciebie nie zmienia,
 2. Całość potencjalnych przychodów z Patronite będę, co do złotówki, rozliczał na blogu przez pokazywanie przychodów i wydatków – jeśli pojawią się Patroni stworzę osobną podstronę,
 3. Całość potencjalnych przychodów z Patronite przeznaczę na rozwój Samouczka Programisty – pracuję jako programista, nie zamierzam tego zmieniać, zarabiam dobrze. Nie potrzebuję dodatkowych dochodów z Patronite dla siebie czy mojej rodziny,
 4. O tym na co powinny być przeznaczone środki będę decydował wraz z Patronami rozmawiając o tym wewnątrz zamkniętej grupy na Facebooku.

Na co przeznaczę wsparcie

Potencjalne przychody z Patronite będę przeznaczał na projekty/cele podobne do tych:

Część z projektów wymaga uzbierania pewnej kwoty (na przykład nowa szata graficzna), inne wymagają stałych wpływów (na przykład korekta i edycja). Jeśli miesięczne wpływy pokrywałyby koszty cykliczne wówczas nadwyżkę przekazywałbym na realizację jednorazowych projektów..

Zostań Patronem Samouczka Programisty

Jeśli uważasz, że to co robię ma sens i masz ochotę zostać Patronem Samouczka Programisty zapraszam Cię na profil Samouczka Programisty na Patronite. Z góry dziękuję!