Niestety moje plany kontynuacji konfiguracji od początku tygodnia spełzły na niczym. Założyłem, że to co zostało to już “pikuś” i powinno pójść prosto… O tym, jak strasznie się myliłem przeczytasz poniżej ;).

Na początku chciałbym zastrzec, że nie jestem administratorem, więc jeśli masz jakiekolwiek uwagi mogące poprawić ustawienie środowiska bardzo proszę o informację w komentarzu.

Baza danych

Jako produkcyjną bazę danych wybrałem PostgreSQL. W przypadku tej aplikacji silnik bazy danych nie ma większego znaczenia. Nie będzie to “hurtownia danych” z olbrzymim zbiorem a raczej kilka (jedna?) prostych tabel.

W poprzednim tygodniu znalazłem moduł puppeta, który pomaga w konfiguracji instancji postgresql na serwerze. Ujarzmienie tego modułu trochę mi zajęło.

Okazało się, że serwer bazy danych nie mógł poprawnie wystartować ponieważ w na serwerze, nie wszystkie informacje o lokalizacji były dostępne:

root@debian:~# locale
LANG=en_US.UTF-8
LANGUAGE=
LC_CTYPE="en_US.UTF-8"
LC_NUMERIC=pl_PL.UTF-8
LC_TIME=pl_PL.UTF-8
LC_COLLATE="en_US.UTF-8"
LC_MONETARY=pl_PL.UTF-8
LC_MESSAGES="en_US.UTF-8"
LC_PAPER=pl_PL.UTF-8
LC_NAME=pl_PL.UTF-8
LC_ADDRESS=pl_PL.UTF-8
LC_TELEPHONE=pl_PL.UTF-8
LC_MEASUREMENT=pl_PL.UTF-8
LC_IDENTIFICATION=pl_PL.UTF-8
LC_ALL=

Jak widać tutaj używane były dwie lokalizacje en_US.UTF-8 i pl_PL.UTF-8. W pliku /etc/locale.gen dostępna byłą tylko jedna z nich. Dodanie obu lokalizacji do tego pliku pozwoliło utworzyć klaster i uruchomić serwer bazy danych. Po zmianie zawartości tego pliku konfiguracyjnego niezbędne jest uruchomienie polecenia locale-gen.

# grep -v '#' /etc/locale.gen
pl_PL.UTF-8 UTF-8
en_US.UTF-8 UTF-8

Firewall

W poprzednim odcinku wspominałem o konfiguracji firewalla, niestety dalej nie udało mi się zrobić poprawnego przekierowania ruchu z portu 80 na port 8080. Muszę jeszcze nad tym popracować. Próbowałem znaleźć odpowiedź na to pytanie na StackOverflow, niestety z marnym rezultatem :(.

Przechowywanie haseł

Jednym z mechanizmów dostępnych w Puppecie jest hiera. Jest to swego rodzaju hierarchiczna konfiguracja dostępna dla manifestów puppeta. W moim przypadku nie używam hierarchii plików a jedynie jednego pliku passwords.yaml.

Plik ten zawiera wszystkie hasła, które nie powinny być dostępne na Githubie ;). Na przykład zawarte jest tam hasło dla głównego użytkownika bazy danych. Dzięki takiemu podejściu mogę dzielić się z Tobą konfiguracją, zachowując jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa1.

Przykładowe użycie w manifeście wygląda następująco

hiera(‘variable_name’)

Wówczas puppet wyszukuje wartości zmiennej variable_name i wstawia ją w odpowiednie miejsce w manifeście. Przykładowe użycie możesz znaleźć w konfiguracji bazy danych. Same hasła są losowymi ciągami o długości 64 znaków generowanymi przy pomocy komendy pwgen.

Podsumowanie

Zostało coraz mniej czasu, deadline coraz bliżej a tu końca nie widać ;). Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda mi się już rozwiązać definitywnie problemy z konfiguracją. Na dzisiaj to tyle, trzymaj się i do następnego razu! ;)

  1. Jak na moją wiedzę z tego zakresu ;). 

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 2501 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Zostaw komentarz