Interfejs użytkownika

Nadszedł czas na część, która sprawia mi najmniej frajdy. Mianowicie na pracę z interfejsem użytkownika. Odszedłem już od wprawy i nie śledzę do końca technologii/bibliotek związanych z fontendem. Dlatego też poszedłem tutaj po najmniejszej linii oporu.

Mam świadomość, tego, że “dzisiejsze strony www robi się inaczej”, ale nie to jest celem tego projektu. W moim przypadku użyłem:

  • Highcharts – Rozbudowana biblioteka JavaScript do rysowania wykresów, świetnie nadaje się do mojego zastosowania. Licencja pozwala na darmowe użycie dla projektów niekomercyjnych,
  • Bootstrap – Ostylowanie strony, którego sam nie byłbym w stanie porządnie zrobić ;).

Po dodaniu odpowiednich wpisów w DNS podstawową wersję strony możesz zobaczyć pod adresem http://pogodynka.pietraszek.pl. Będzie to też adres, pod którym dostępna będzie finalna wersja strony.

Aktualnie strona to jedynie szkic, to co się zmieni to głównie kod JavaScript konfigurujący wykres aby pobierał dane z odpowiedniego miejsca. Aktualnie dane są na stałe wpisane w źródło strony, co nie jest oczywiście docelowym rozwiązaniem ;).

Pogodynka – interfejs użytkownika.

HTML i CSS znajdziesz na samouczkowym githubie. Sam wygląd strony do złudzenia przpomina jeden z przykładów ze strony Bootstrapa obcięty do moich potrzeb.

Serwer WWW

Tutaj wybór był prosty, zdecydowałem się na de facto standard obowiązujący w “branży”. Prosta instancja nginx serwująca statyczne strony HTML wydała się najprostszym rozwiązaniem.

Podsumowanie

Muszę jeszcze popracować nad spięciem wszystkich elementów w całość, został mi na to tydzień. Trzymajcie kciuki ;). Zostało też “kilka” brakujących funkcjonalności i finalne testy. Mówi się, że tego typu praca pochłania 80% czasu. Zobaczymy czy zasada 80/20 sprawdzi się i tym razem. Do następnego razu!

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 2613 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Zostaw komentarz