Jeśli chcesz przeczytać więcej na temat samego projektu i jego założeń zapraszam do przeczytania pozostałych artykułów opisujących projekt.

Mistrz lutownicy ucieka

Aby mieć sensowne odczyty temperatury musiałem użyć czujnika zewnętrznego. Jest on odporny na wilgoć więc nie powinno być problemu z odczytem temperatury w trakcie deszczu. Mistrzem lutownicy na pewno nie jestem, ale finalny efekt nie wyszedł najgorzej.

Lutowanie czunika temperatury.

Na zdjęciu możesz zobaczyć opornik przylutowany do czujnika temperatury.

Profile Spring w aplikacji Datavault

Aplikacja webowa, która odpowiada za zapis i odczyt historycznych wskazań czujnika temperatury działa w kilku środowiskach. Pierwszym z nich jest środowisko developerskie. Kolejnym “produkcyjne”, w którym aplikacja jest dostępna z internetu.

Oba te środowiska różnią się między sobą. Jedną z różnic jest konfiguracja bazy danych. W związku z tym użyłem profili udostępnionych przez Springa.

Profil wybierany jest na podstawie jednego z parametrów przekazywanych podczas uruchomienia wirtualnej maszyny Javy. Dzięki temu bez zmieniania kodu aplikacji mogę użyć tego samego pliku war w różnych środowiskach.

Średnia dobowa temperatura

Użytkownik, dla którego pisałem tę aplikację (mój ociec ;)), wspomniał o paru funkcjonalnościach, które byłby przydatne.

Główną z nich jest możliwość udostępnienia średniej dobowej temperatury. W meteorologii temperatura ta jest średnią z odczytów z godzin 1, 7, 13 i 19.

W przypadku Pogodynki malinka wysyła odczyty temperatury co godzinę. Oczywiście jest to pomiar z “drobnym poślizgiem”, na przykład z godziny 13:00:05 a nie 13:00:00. Średnią dobową obliczam na etapie pobierania danych z bazy danych używając następującego zapytania SQL:

 SELECT day,
     SUM(temperature) / COUNT(temperature) AS daily_average
  FROM (SELECT DATE(when_measured) AS day,
         EXTRACT('hour' FROM when_measured) AS hour,
         temperature
      FROM temperature_measurements
      WHERE EXTRACT('hour' FROM when_measured) IN (1, 7, 13, 19)
       AND EXTRACT('minute' FROM when_measured) < 2) AS daily_temps
GROUP BY day

Następnie wyniki tego zapytania udostępnione są w formie dokumentu JSON. Tak sformatowane dane są następnie wykorzystywane przez interfejs użytkownika.

Interfejs użytkownika

Kilka ostatnich dni poświęciłem na pracę nad interfejsem użytkownika. Całość sprowadzała się do eksperymentów z JavaScript i API biblioteki Highcharts. Właśnie tej biblioteki użyłem do pokazywania historycznych wykresów temperatury.

Finalny efekt pracy wygląda następująco:

Pogodynka – interfejs użytkownika.

Podsumowanie projektu

W trakcie pracy nad projektem udało mi się zrealizować większość początkowych założeń. Projekt udało mi się “dowieźć” w terminie. Trello, którego używałem do śledzenia zadań w projekcie pokazuje dokładnie w jakim etapie jestem etapie. Jest bardzo dobrze :).

Chociaż całość mogę określić jako “udany projekt” mam świadomość pewnych niedociągnięć. Głównym z nich jest brak testów integracyjnych dla aplikacji Datavault. Podejrzewam, że znalazłbym kilka błędów po napisaniu odpowiedniego zestawu testów/

Muszę też powiedzieć, że zdecydowanie nie doszacowałem części związanej z integracją i konfiguracją. Praca nad modułami puppeta zajęła mi sporo czasu.

Podsumowując całość w jednym zdaniu. Bardzo się cieszę, że Pogodynka zakończyła się sukcesem :).

W przyszłości planuję realizację innych projektów tego typu. Może chciałbyś zobaczyć konkretny projekt realizowany w ten sposób? Daj znać w komentarzac, razem na pewno uda się nam wybrać coś ciekawego :).

Pobierz opracowania zadań z rozmów kwalifikacyjnych

Przygotowałem rozwiązania kilku zadań algorytmicznych z rozmów kwalifikacyjnych. Rozkładam je na czynniki pierwsze i pokazuję różne sposoby ich rozwiązania. Dołącz do grupy ponad 6147 Samouków, którzy jako pierwsi dowiadują się o nowych treściach na blogu, a prześlę je na Twój e-mail.

Kategorie: , ,

Ostatnia aktualizacja:

Autor: Marcin Pietraszek


Nie popełnia błędów tylko ten, kto nic nie robi ;). Bardzo możliwe, że znajdziesz błąd, literówkę, coś co wymaga poprawy. Jeśli chcesz możesz samodzielnie poprawić tę stronę. Jeśli nie chcesz poprawiać błędu, który udało Ci się znaleźć będę wdzięczny jeśli go zgłosisz. Z góry dziękuję!

Zostaw komentarz