Prezentowanie swojej wiedzy to też umiejętność. Umiejętności tej także uczy się przez praktykę. Częściowo można ją zdobyć także w domu. Na tej stronie starałem się pogrupować materiały, które pomogą Ci w zdobyciu pracy jako programista.

Pierwsza praca

Pierwsza praca i rozmowa kwalifikacyjna to spory stres dla początkujących programistów. Sam wysłałem ponad czterdzieści CV zanim dostałem swoją pierwszą pracę. Było to w 2007 roku kiedy firm na rynku było dużo mniej niż dzisiaj. Jeśli dobrze pamiętam to odpowiedzi dostałem raptem z trzech firm.

Nie wiem czy dzisiaj jest łatwiej, czy trudniej zdobyć pracę niż w 2007 roku. Na pewno wiem, że to nie jest proste. Właśnie dlatego napisałem kilka artykułów, które mogą pomóc Ci przejść ten etap.

Zadania z rozmów o pracę

Czasami dostaję od czytelników zadania, które otrzymali do rozwiązania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Każde z tych zadań rozbieram na części pierwsze i pokazuję w jaki sposób można je rozwiązać. Artykuły często zawierają klika przykładowych sposobów rozwiązania danego problemu.

Zależy mi na tym, żeby materiały te traktować jako coś co pomoże Ci w poprawieniu swoich umiejętności. Właśnie dlatego zawsze zachęcam do samodzielnego rozwiązania zadań i porównania rozwiązań. W ten sposób nauczysz się najwięcej.

Jakiś czas temu zastanawiałem się, czy bardziej nie zaszkodzę niż pomogę publikując gotowe rozwiązania. Moje przemyślenia na ten temat zebrałem w artykule opisującym granice wsparcia w rekrutacji.

Co dalej?

Może zadanie z Twojej rozmowy sprawiło Ci trochę problemów? Proszę daj mi o nim znać, jeśli tylko będę potrafił je rozwiązać z chęcią umieszczę je na blogu. Możesz mi je wysłać na mój adres e-mail marcin małpka samouczekprogramisty.pl.

Często firmy zastrzegają sobie to, żeby nie rozpowszechniać zadań, które były na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli tak było w Twoim przypadku proszę uszanuj wolę danej firmy i nie przesyłaj mi takiego zadania.

Dostając zadanie od Ciebie zakładam, że mogę je opublikować na blogu.

Jeśli chcesz lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej zapraszam Cię do strony gdzie pogrupowałem zadania dla programistów z rozwiązaniami i przykładowe projekty programistyczne, które realizowałem na blogu.

Zachęcam Cię także do poszerzenie swojej wiedzy związanej z teorią informatyki. Niektóre zagadnienia tam poruszane dość często zdarzają się na rozmowach kwalifikacyjnych.